پرسش و پاسخ از بنیاد ایرانشناسی

با ثبت انتقادات ، پیشنهادات و شکایات ما را در ارائه خدمات بهتر ایرانشناسی یاری نمایید

  بنياد ايرانشناسي

 • بنیاد ایرانشناسی

  باسلام وتحیات خدمت مدیران محترم بنیاد ایران شناسی احتراما استان فارس یکی آز مهمترین استانها در خصوص شناساندن به تمام دنیا میباشد کوروش کبیر در اینجاست اینجانب آمادگی کامل جهت شعبه شیراز را دارم ارادتمند وحید عطری رییس شورایاران منطقه 10 شیراز وفعال اجتماعی فرهنگ

  تاريخ : یکشنبه 30 تیر 1398

  پاسخ : با سلام. با توجه به اساسنامه تاسیس شعب ،تاسیس شعبه منوط به درخواست استاندار از رئیس بنیاد ایران‌شناسی است، پس از آن درخواست تاسیس شعبه بررسی و به استاندار اعلام می‌گردد.

  معاونت پژوهش

 • دو درخواست یا دو پرسش دارم. شیوه پشتیبانی از چاپ کتاب؟ و شیوه پشتیبانی از پژوهش ایران شناسی؟ با سپاس

  تاريخ : شنبه 21 اردیبهشت 1398

  پاسخ : با سلام.

  کاربر گرامی فعلا بواسطه مشکلات اقتصادی مقدور نیست.

  شعبه شعبه مرکزی - اراک

 • با سلام دانشجوی ارشد ایران شناسی شهید بهشتی هستم و در بنیاد ایران شناسی در حال تحصیل و برای پایان نامه مونوگرافی منطقه شراء رو قراره کار کنم خوشحال میشم بتونم از تجربیات و شما بهره بگیرم 09121866054

  تاريخ : سه شنبه 20 شهریور 1397

  پاسخ : با سلام.

  با توجه به شعبه بنیاد در استان مرکزی می‌توانید از نظرات این شعبه استفاده نمایید.

  شماره تماس شعبه

  086-32230888

  بنياد ايرانشناسي

 • بنیاد ایرانشناسی

  آیا بنیاد از پژوهش های ایران شناسی پشتیبانی می کند؟ و چطور؟ آیا همکار پژوهشی می پذیرد؟ و چطور؟ با سپاس

  تاريخ : شنبه 17 شهریور 1397

  پاسخ : کاربر گرامي پاسخ هر دو سوال در حاضر منفی مي‌باشد.

  شعبه بوشهر

 • سلام و خدا قوت

  کتظم محدثی هستم از طلاب بوشهر ساکن قم در حال تدوین پایان نامه دکتری حوزه و دانشجوی دکتری علوم سیاسی خیلی مایلم به استان برگردم و خدمت کنم البت هدر صورت امکان می خواستم اگه ممکنه راهنمایی بفرمایید.

  تاريخ : یکشنبه 3 دی 1396

  پاسخ : کاربر گرامی.

  فعلا جذب نیرو مقدور نیست.

  بنياد ايرانشناسي

 • سلام. وفت بخیر خسته نباشید امکان دارد یک نمونه از فصلنامه بنیاد را به صورت اهدای البته اکر امکان داشته باشد به صورت مستمر به مکتب خانه قرانی در زنجان ارسال فرماید؟

  تاريخ : سه شنبه 16 آبان 1396

  پاسخ : با سلام.

  لطفا درخواست کتبی با سربرگ محل ارسال، تا مجله فرستاده شود.

  شعبه آذربایجان شرقی - تبریز

 • سلام

  آیا از طریق این بنیاد امکان دستیابی به وجه تسمیه قره باغی لار کوچه سی در تبریز محله خیابان می باشد؟

  ایا بخاطر اقامت حاج ناظم قره باغی به این نام مسمی گردیده؟

  با تشکر

  تاريخ : سه شنبه 17 مرداد 1396

  پاسخ : کوی قره باغلیلار (قره باغی ها) در تبریز از معروفترین کوی ها می باشد که در خیابان امام خمینی و چهارراه شهید بهشتی (منصور سابق) امروز واقع شده است . این محله، محل سکونت خانواده هایی می باشد که اجداد آنها از منطقه قره باغ قفقاز (جمهوری آذربایجان) پس از شکست ارتش ایران از ارتش روسیه و امضای عهدنامه ترکمانچای در سال 1243 ه.ق برابر 1828 میلادی به تبریز کوچ کرده و در منطقه فعلی خیابان (چهارراه بهشتی ) بین کوی "گوموش قیه" (دمشقیه) ، "میرزا رضا دالانی" (دالان میرزا رضا) و "بالاحامام" ساکن شدند. این قسمت از تبریز ، باغ بزرگی بود که جمعیت چندانی نداشت و با استقرار خانواده های قره باغی ها ، این محله به نام خانواده مزبور نامگذاری و معروف شد.

  در مورد مهاجرت قره باغی ها به تبریز، عباس قره باغی آخرین رئیس ستاد کل ارتش در زمان پهلوی در خاطرات خود می نویسد: " اجداد ما در حدود 175 سال پیش از قره باغ قفقاز آذربایجان به تبریز کوچ کردند. ایشان به علت عشق و علاقه به وطن ، بعد از جنگ ایران و روس در سال 1207 شمسی شکست ایرانیان و اشغال قفقاز توسط روس ها از قره باغ به آذربایجان ایران کوچ کرده در تبریز و در کوچه ای که به نام قره باغی ها معروف است سکنی گزیدند."

  از اقوام و دودمان قره باغی که 175 سال پیش به تبریز آمده و در این کوی ساکن شدند می توان از حاج کریم، حاج اسکندر، حاج محرم و حاج علی اصغر قره باغی نام برد که همگی صاحب ثروت و مکنت و قدرت شده و در تبریز این کوی و محله را به وجود آوردند. خانواده قره باغی برای اینکه در میان مردم پایگاه مطمئن و عبادتگاهی داشته باشند مسجد آبرومند بزرگی به نام "مسجد قره باغی ها" ساختند که امروزه از مساجد معروف تبریز می باشد . در کنار آن گرمابه ای به نام " خان حامامی" (حمام خان) احداث نمودند تا یک محله اعیان نشین جلوه کند. بخش شمالی محله قره باغی ها ، دالان میرزا رضا است. (وی شخص صاحب نفوذی بوده و از ملاکین و اعیان شهر تبریز محسوب می شد و به امور دینی و مذهبی و رتق و فتق امور نیز می پرداخت.) در شرق کوی قره باغی ها کوی "گوموش قیه" (دمشقیه) است که بعدا خیابان " مه پیکر" نامگذاری کردند و اکنون به نام دانشجوی شهید غلامی نامگذاری شده است. در وسط راه این کوی ، "مسجد آدی گوزل" قرار دارد که به کوی " بالا حمام و "کوی سالار" منتهی می شود.

  در سال 1304 خورشیدی که به دستور رضاخان اداره سجل و احوال و ثبت احوال تاسیس شد و مقرر گردید همه شناسنامه دریافت کرده و برای خود نام خانوادگی انتخاب کنند، چون تعدادی از افراد خانواده قره باغی ها به تجارت و داد و ستد قالی گوراوان از حومه شهرستان هریس اشتغال داشتند به نام "گوراوانچی" معروف شدند.

  شعبه آذربایجان شرقی - تبریز

 • سلام. بنیاد ایران شناسی از چه طریقی استخدام می کند؟

  تاريخ : یکشنبه 1 مرداد 1396

  پاسخ : کاربر گرامی فعلا استخدام نداریم.

  شعبه بوشهر

 • با درود

  بنده در پی آدرس ایمیل دکتر عبدامجید ارفعی هستم..از آنجا که تلاش بنده برای یافتن آدرس ایمیل ایشان به نتیجه نرسید از شما سروران درخواست دارم که برای تماس با ایشان مرا یاری دهید.چنانچه ایشان از شخص بنده و منظور از تماس پرسیدند به ایشان بگویید موضوع در ارتباط با سنگ نبشته اوستایی است که در کشور نروژ یافت شده و نظر ایشان را برای تائید صحت برگردان این کتیبه خواهان هستیم

  با سپاس سیروس از کشور نروژ

  تاريخ : چهارشنبه 14 تیر 1396

  پاسخ : ایمیل آقای دکتر

  a.m.arfae@gmail.com

  شماره تماس 0216648190

  بنياد ايرانشناسي

 • با سلام و احترام.بنده رایانامه ای برای شما ارسال کردم و در ان چند موضوع مطرح بود که پاسخی دریافت نشد.نخست این که یک دانش اموخته دکتری ایران شناسی در چه ابعاد و زمینه هایی قادر به اشتغال خواهد بود؟چرا رشته ای به این مهمی این قدر مهجور است؟بنده خواستم مدارکم را برای مصاحبه ارسال کنم اما وقتی با ابهام کاری و پزوهشی این رشته از سوی کارشناسان خودتان مواجه شدم دلسرد گشتم.ایا زمینه فرصت مطالعاتی در غرب در بنیاد وجود دارد؟اگر ندارد دیر یا زود باید این ارتباط فرهنگی و علمی برقرار شود.منتظر پاسخ خواهم بود.هر چند بعید است پاسخی داده شود.امید که روزی دانش اموختگان تاریخ در ایران جایگاه واقعی خود را چون غرب به دست اورند.

  سپاس

  تاريخ : شنبه 6 خرداد 1396

  پاسخ : با سلام و احترام

  به هرحال بنیاد ایران شناسی مانند سایر ارگانها محدودیت هایی در جذب نیرو دارد.

  اما از طرح ها با محتوای ایران شناسی استقبال می کند.

  شما می تونید طرح و رزومه خود را به بنیاد ارسال نمایید تا بررسی شود و در صورت تایید حتما از شما دعوت خواهد شد.

  با سپاس

کلیه حقوق برای وب سایت بنیاد ایرانشناسی محفوظ است. ©١٣٩5

نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی، خیابان ایرانشناسی، شهرک والفجر

طراحی و اجرا: اداره رایانه و فناوری اطلاعات